Průvodce bezpečnosti na Facebooku


Tvůrci Facebooku před několika dny vydali příručku pro uživatele Facebooku s názvem „Průvodce bezpečnosti na Facebooku“. Tato příručka vyšla v angličtině a je zdarma ke stažení zde. Ne všichni uživatelé Facebooku umí anglicky a proto jsem pro Vás připravil stručný „výcuc“ z anglického originálu, aby tento návod byl dostupný všem.

Tato příručka vysvětluje jak:

・    můžete ochránit svůj účet
・    se vyhnout podvodům
・    využít rozšířené nastavení zabezpečení
・    obnovit „hacknutý“ účet
・    zastavit podvodníky

Jak ochránit svůj účet?

Používejte složitější hesla!

Vaše heslo by mělo být aspoň trochu složité, mělo by obsahovat nejen písmena, ale i číslice a přinejlepším i další znaky. Zkrátka mělo by být tak složité, aby nebylo možné ho uhodnout. Nedoporučuji používat jako heslo datum narození, nebo telefonní číslo, zvlášť v dnešní době, kdy všechny tyto informace většina „mladých“ lidí s radostí zveřejňuje ve svém profilu!

Další tipy pro Vaše heslo:

・    nepoužívejte stejné heslo pro všechny Vaše účty na internetu (E-mail, Facebook, Twitter, atd.)
・    neříkejte Vaše heslo nikomu z přátel (ani Vaši mámě :-))
・    občas si ho změňte
・    jestli se bojíte, že si všechny tyto hesla nezapamatujete, tak použíjte nástroj pro  uchovávaní hesel, např. http://keepass.info/, nebo používejte možnost uchovávaní hesel přímo v prohlížeči (jen na vlastním počítači samozřejmě)

Odhlášení z Facebooku

Odhlášení z Facebooku, když ho nepoužíváte je jednoduchou a efektivní cestou jak ochránit Váš účet. Mnoho lidí si myslí, že když zavřou internetový prohlížeč, tak jich to automatický odhlásí z Facebooku. Ale to není pravda. Další, kdo po Vás otevře prohlížeč a najede na Facebook, tak tomu se otevře Facebook, ale přihlášeni budete VY! Proto je důležité se vždycky odhlásit. To samé platí pro sdílený počítač v domácnosti. Pokud se Vám náhodou stane, že se zapomenete odhlásit, tak vždycky máte možnost se odhlásit ze vzdáleného počítače, tzn., že otevřete Facebook na jiném počítači, který máte poblíž, přihlásite se tam, pak kliknete na „Nastavení účtu“ v pravém horním rohu, potom na „Zabezpečení“ v levém horním rohu a pak můžete uzavřít stávající relace, viz obrázek:

Jak se odhlásit z Facebooku ze vzdáleného počítače
Jak se odhlásit z Facebooku ze vzdáleného počítače

Vyhněte se podvodníkům!

Podvodníci si vybrali za cíl Facebook ze stejného důvodu jako si vybrali i zbytek internetu. Jednoduše se chtějí dostat k Vaším informacím, nebo do počítače, nebo do Vaší peněženky. A někdy Vás chtějí přimět ke stažení škodlivého softwaru do Vašeho počítače. Jak se jim vyhnout? Rozpoznejte je!

Co je to Phishing?

Je to trik, kterým se Vás snaží podvodníci obelhát a získat Vaše osobní údaje, nebo nejčastěji spíš přístupové údaje k Vaším bankovním účtum. Možná se Vám už někdy stalo, že Vám přišel e-mail s hlavičkou České Spořitelny, ve kterém stálo, že pokud nepošlete obratem Vaše číslo účtu a pin, tak Vám zablokují účet…To je jeden z příkladů phishingu. Ale dnešní e-mailové klienty to umí docela dobře rozpoznat. Vy to můžete taky rozpoznat tím, že se podíváte na adresu, ze které byl daný email odeslán. Tato adresa může být podobná, ale když ji zadáte do vyhledávače, tak zjistíte, že tato adresa neexistuje, nebo nemá s danou institucí nic společného.
Na Facebooku se Vás snaží tito podvodníci nachytat z různých míst – v příspěvcích na Vaší zdi, posíláním zpráv a na chatu. Nebo Vám taky můžou poslat e-mail tvářící se jako některá z populárních aplikací jako např. Farmville, nebo Mafia Wars.
Zloději účtů Vás taky můžou navést k tomu, aby jste se přihlásili k falešné stránce, která vypadá stejně jako originální stránka Facebooku a tím můžou ukrást Vaše přihlašovací jméno a heslo. Proto byste měli vždycky skontrolovat adresu v „address baru“ vašeho prohlížeče a tím se ujistit, že jste na Facebooku a ne na nějakém jiném nesouvisejícím webu.
Proč by chtěl někdo Váš účet? Protože doufají, že se dostanou k Vaším ostatním účtům pomocí Vašeho hesla. Můžou prodat Vaše informace, nebo zneužít Váš účet k podvádení Vašich přátel. Lidé se totiž nechají lehce nachytat, když jim příjde něco od někoho, koho znají, komu věří.

Co je to Malware?

Je to software, který se Vám sám nainstaluje do počítače a běží v pozadí a běžně ani nezjistíte, že ho v systému máte. Tento software je schopný dělat spoustu ošklivých věcí. Může Vám např. nainstalovat keylogger, který si zapamatuje stisknutí každé klávesy na klávesnici a tím se může dostat k přihlašovacím údajům k Vašemu e-mailovému, nebo bankovnímu účtu. Nebo zamknout váš počítač pokud nezaplatíte výkupné. Může k tomu dojít tím způsobem, že Vám bude nabídnuto, aby jste si stáhli novou verzi nějakého užitečného programu. Může to být hra, přehrávač hudby, nebo jiný užitečný software. Poslední známý trik, který se objevil na Facebooku Vám nabízel stažení nové verze Adobe Flash, aby jste se mohli podívat na video, na kterém jste jakože vy, ale nakonec to zavirovalo počítač stovkám, možná i tisícům lidí. Proto si moc dobře promyslete, než někde kliknete!

Vyhněte se podvodům v hrách

S hrami je to podobné jako s phishingem, proto se nebudu moc rozepisovat. Ve Facebookových hrách jako je FarmVille Vám může být nabízeno různých výhod, bodů zdarma, nebo okamžité vítězství, ale cílem je opět krádež Vašich osobních informací a proto neklikejte na žádné odkazy, které putují z her. Já osobně doporučuji nehrát hry na Facebooku vůbec! Protože většina známých „velkých“ her je možné si nainstalovat do počítače, takže na hraní žádný Facebook potřebovat nebudete a také nebudete spamovat zdi Vašich přátel výsledky vaších herních úspěchů!

Rozšířené nastavení zabezpečení Facebooku

O tom jsem psal už asi před měsícem v článku „Doporučené nastavení zabezpečení Facebooku„.
Pokračování příště, tak dávejte pozor na Facebooku a sledujte mě na Twitteru!
DOPORUČENÍ: Aktivací kterékoliv služby od O2 přes bannery na stránce, podpoříte existenci tohoto blogu!


44 komentářů: “Průvodce bezpečnosti na Facebooku”

  • Myslíte Facebook stránku? Zajímalo by mně to k čemu konkrétně došlo. Mohl byste to tady trochu popsat?

   • aj mne ukradli stranku na facebooku? čo mam robiť alebo kde to mám nahlasiť?? prosim pomôžte mi 🙁

    • Jak ukradli? Zkuste to prosím podrobněji popsat. Jakože se někdo přihlásil Vašim heslem a změnil správcovství na sebe, nebo jak?

     • pridala som jedneho uživatela na moju stránku a ten ma vymazal ako administrátorku 🙁

 1. Nechal jsem se přejmenovat v reálném světě ale na facebooku uš jsem byl párkárát přejmenovaný vypršel mně limyt a ted si nemohu změnit jméno co mám dělat ????

 2. Tak tedy děkuji tomu přesně jsem se chtěl vyhnout nejde napsat nějaký email adminoj ?????

 3. Dobrý den, v pátek v 0:26 se mi někdo vkradl na facebook učet a na emailový učet a na obou změnil hesla i kontrolní otázky. Existuje způsob jak se do facebookového učtu zase dostat? Už jsme 2x psal na dotazník ohledně nahlášení nabouraného učtu ale FB zatím neodpoveděl. https://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=hacked_no_options&cuid=AYjDkAtaLvOlQo9Vw7K7NIM1CWQRCz4dzE2tcGYGi1jQyvD3ZNiuypF4oR1F_YJ3Witcct365gweNxcfhtspVdtXvQzXRqlXcUGyeSeaEYf0cqKEy6HzjsD-glFYJemhzM5jcRaoXYxX_LFFagRTnQJ9NkueUxrtYMcxsBcfCFRQFMLd6kpVUTAHXbTN5iGSYGPaObMSeZF5qdocdnX7aImc
  Prosím o radu jak se dostat zpátky ke svému učtu. Děkuji za ochotu mi pomoc.
  S pozdravem Petr Odvárka

  • Dobrý den, k adminům facebooku je těžký se dopsat…ale někde jsem četl, že když najdete a vyplníte všechny formuláře, které jsou ke kontaktovaní admina, tak vám možná i někdo odepíše.

 4. Dobrý den, dnes nám niekto ukradol stránku s 6327 fans.. prosíím pomôžte nám…čo máme robiť? 🙁 🙁

 5. Na FB mi niekto ukradol stránku tak že sa dal za admina a mňa vymazal.Tá stránka má okolo 155 likes.Viem že je to málo ale ja som tu stránku založila a teraz mi ju niekto len tak ukradne.

 6. Dá sa ukradnúť stránka tým že som na nej lken ja adminom? lebo som bola adminom na 1 stránke/FB/ a už nsa na ňu nemožem dostať :/ Nenahlásil ju niekto?

 7. Dobrý den,před 2 dny mi přišla na email zpráva,že neznámé zařízení se přihlásilo na můj profil na facebooku. Byla tam uvedena IP adresa a místo,odkud proběhlo připojení.Nyní jsme zjistila,že v zabezpečení-aktivní relace je uvedena IP adresa a místo,odkud se mi nabourali do facebooku.Moje adresa tam nikde není,pouze ta cizí.Nejde mi to změnit.Mám bezdrátové připojení a doma ještě jeden pc,který je propojen kabelem s wifi.Ostatní členové rodiny,když se přihlásí na svůj profil,mají též uvedenou cizí adresu,stejnou jako v mém případě.Nevíte,jak se to dá odstranit? Případně zabránit,aby nám lezli na profily?

 8. účet jsem deaktivovala a založila si nový profil,ihned po založení se mi znovu objevila v aktivních relací cizí adresa a jiné místo připojení.ta samá jako v předchozím profilu.

  • Účet si deaktivovat nemusíte. Vymažte všechny aplikace a hry z Facebooku a aktivujte si ověření přihlášení pomocí SMS.
   Co se týče toho místa přihlášení, tak tam může být napsané jiné místo. Pokud má Váš internetový provider server, ke kterému se připojujete na internet, v jiném městě, tak Vám to bude zobrazovat to město, místo toho vašeho, ve kterém bydlíte. (To samozřejmě neplatí, pokud se Vám jako místo zobrazuje např. Praha, pokud bydlíte v Brně atd…)

 9. Děkuji.No zobrazuje se mi město ve středočeském kraji,přitom já bydlím v královéhradeckém.

 10. ahojte…prosím poradí mi niekto ako dostanem s5 svoju stránku na FB? dnes mi ju niekto ukradol….odhlásila som a s neskor som sa s5 sprihlásila a už som nebola na mojích 2 stránkach adminka…na stránkach niekto pridal presne ten istý obrázok na obi dve…:/ prosím pomožte mi! 🙁

 11. Ahoj mám problém ….. ta relace se mi tu už vysvětlila že i když jsem v praze ukazuje se mi třebíč ale zajímá mě jak může někdo posílat zprávy které jsem nepsal a to samé i u přítelkyně děkuji

  Pod mým profilem mím přátelům když v tu dobu tam vůbec nejsem , a to samé přítelkyně se odhlásila a šla si dát s mamkou kafe chvilku na to byla zas onlině a přišla mi od ní zpráva naše hesla nikdo nezná

 12. Asi před 3 týdny se mi někdo naboural do účtu na facebooku, zjištěna byla IP z Prahy. Moc jsem to nehrotila, sice jsem nadávala, ale prostě jsem si změnila heslo a žila jsem dál. Šok přišel až teď, když jsem zjistila, že se ten někdo dal manažerem na mých stránkách (nejde o žádné ty stránky s citáty nebo tak, ale o stránky spojené např. s mou kapelou nebo s hudebními soubory/orchestry, které navštěvuji). „Sesadit“ toho dotyčného z postu manažera asi nejde nebo snad je nějaký způsob? Předem děkuji za odpověď.

 13. Já mám zas takovéj problém,při založení svého učtu,se mi jak je obnova hesla vždy ukaže,že at kliknu na (odhlasit mě z ostatních zařízení) a nebo at zustanu přihlášen,to se mi ukaže znova několikrát se mi to ukaže,vždy po restartu hesla,přišel sem že někdo,nebo několik lidí píše za muj učet vulgarní nesmysli uživatelkam a dalším uživatelum,jde o pravdepodobne o duševne nemocného člověka který děla takové věci,ale nevím jak se teho zbavit je to tam pořad to (odhlasit mě z ostatních zařízeních) vydím to aji na ip adresese že se mi nekdo naboural nabouravá neustale dokola na muj učet,a píše aji za mě mejli na policijí a podobné orgány,ten člověk je duševne nemocnej když dela takové věci,když se přihlasím na svuj učet na facebook odhlasi to učet z ostatních zařízení,ale jak chcu nové heslo pořad je to přihlašeno na tom zařízení,neví někdo co stím ? ten člověk se proste duševne pomatnul když děla takové věci,je to proste něco v sekci v kolonce (zapomenuté heslo) to mám tak dlouho při registraci učtu,a mám to aji na starém učtu,že někdo mi zneuživá informace k prospěchu svému,ale je asi pořadne na palicu.

 14. Jak z někoho udělat admina? Mám stránku a přispěvky dávám sama.Jak mám udělat aby příspěvky dávali i kamarádka? Děkuju.

  • Jednoduše, v panelu pro správu klikněte na „upravit stránku“ a pak na „role správců“, tam si můžete přidat toho koho chcete, aby měl přístup ke stránce. Pozor na to komu to svolíte, ať tady pak nebrečíte, že vám někdo stránku ukradl… 🙂

 15. Jeden kluk udelal me kamaradce profil kterej se snazime zjistit ale nedari se nam to. Dal tam vsechny jeji fotky a videa. Je nozne podle jeho ip zjistit ten profil?

 16. Dobrý deň, aj mne ukradli stránku. Prosím nevedli by ste mi poradiť ako ju mám získať spať?…Mala 18 000 fanúšikov. a aj viem kto mi ju ukradol. A ukradol mi ju tak že ma nachytal na taký jeden odkaz s nejakou súťažou a tam bolo že prihláste na sa FB..som si myslela že som sa nechtiac odhlásila tak som natukala heslo a email. a on mi ju ukradol…Prosím pomôžte mi 🙁

 17. Také mám problém, ale s odhlášením… Před nedávnem jsem si naistalovala facebook do mobilu a od té doby se prostě nemohu odhlásit. Tedy já odhlášená jsem, ale pro ostatní jsem pořád online. Z mobilu jsem facebook odinstalovala, mobil odpojila od připojení k internetu, dokonce ho i celý vypla a stále žádná změna. Navíc jsem se pokusila přihlásit a odhlásit přes počítač, ten jsem také odpojila od internetu a zkusila i celý vypnout a stále jsem byla přihlášená. Přihlášená jsem dokonce, i když vypnu chat… Žádné probíhající přihlášení nemám, všechny jsem ukončila, přesto tento problém přetrvává a docela mě obtěžuje, proto budu ráda za jakoukoli radu… 🙁

 18. Dobrý den,chci se zeptat jak je možné,že jsem byla online i po hodině a víc na facebooku? Je pravda,že na svém počítači se neodhlašuji a na tento počítač chodí i můj otec,ale ten mi řekl,že na tu stránku stoprocentně nešel ,no a pak ještě bratr,ale nemám odvahu se ho na to zeptat,ikdyž mu věřím,že by mi tam nechodil.To,že jsem online jsem zjistila díky kamarádce,která byla semnou v kavárně a byla přes mobil na facebooku.Schválně mi napsala aji zpráva,která ale nebyla zobrazena.Proto se chci zeptat: je možné,že je to jenom nějaká chyba facebooku nebo zjistil moje heslo nějaký hacker? Děkuji

 19. Niekto sa mi dostal na moj ucet na fb prihlasil sa tam ako ja ale ja som tam nebola co mam robit ak chcem svoj ucet spat mam si zalozit novy ucet alebo co????

 20. Prosim mozes mi poradit, mam ukradnute konto na fb. Uz asi rok. Policia s tym vobec nic nerobi lebo ten co mi ho ukradol sa nenachadza ani v EU. Uz rok sa mi vyhraza uverejnuje mi tam strasne veci. A na dialku ma takto terorizuje. Kam sa mam obratit ked policia mi povie nech idem do ameriky a tam nech si to zrusim? Co mam robit?

 21. Dobrý den,chtěla jsem se optat ohldně facebooku,nejde mi vypnout chat s přáteli,pořád svítím zeleně,jelikož mi najednou ze dne na den zmizla ikona na vypnutí chatu,co stím?Děkuji za odpověd

 22. obrý večer, včera som zistila že mi ukradli fb profil na ktorý teraz nemám žiadny prístup. Na tom profile som mala veľmi veľa súkromných správ a teraz sa bojím, že to tá osoba proti mne využije. Profil som dala nahlásiť a zrušiť ho… Neviete mi poradiť čo mám robiť ďalej alebo ako bude prebiehať to zrušenie/koľko bude trvať? Ďakujem.

 23. Cau nekdo psal zmeho facebooku da se z jistit mesto vim ze to byl mobil dekuji vim i tel cislo

 24. Dobrý deň.. Niekto mi ukradol stránku na fb (23000 likes). Ako sa to stalo: Bola som na fb a zrazu mu napísala jedna adminka do chatu že máme problém na stránke. Chlapec menom Daniel Bílek nám napísal do správy (to bude dlhšie ak nevadí): Dobrý den,
  obracím se na Vás s jednou stížností, jelikož jste porušil autorské práva a my jako naše firma to má právo žalovat, tak Vám dáváme možnost obrázek smazat týkající se porušení autorských práv.
  Žádáme vás tedy o smazání této fotografie na vaší stránce: http://fcbn-sphotos-14178544226223575299885857258598424.9e.cz
  Pokud se tak stane do 48 hodin, nebude na Vás podáno trestné oznamení.
  Děkuji za pochopení,
  s přáním hezkého dne
  Daniel Bílek.
  Žiadnu zlú fotku/príspevok sme nepridali. Tak sme mu písali že žiadnu fotku tam nezobrazuje. Pýtali sme sa či by nám nemohol tú fotku opísať že aká to bola.. On že nie že to nieje jeho prácou. Potom nás odstránil zo stránky a ešte si ma blokol aby som mu nepísala… Jedna adminka si myslí že je to hacker. A od 25.8. Tam pridáva príspevky… Niektoré celkom nechutné.. Neviem čo máme robiť 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..